Bilgiler / Neden?

Pisa Kulesi Neden Eğik ?
İtalya’nın kuzeyindeki Pisa kentinde, Mucizeler Meydanı’nda yer alan Pisa Kulesi’nin tarihi çok eskilere dayanır. Meydandaki katedralin çan kulesi olarak inşa edilen Pisa Kulesi’nin yapımına 1173 yılında başlanmıştır. Yapımına iki kere çok uzun yollar ara verilen kulenin inşaatının başlamasıyla bitm
Şubat Neden 28 Gündür? Neden 4 Yılda Bir 29 Gün Sürüyor?
Günleri ve ayları hesaplamakta kullandığımız takvimin kökeni Roma imparatoru Julius Caesar’ın döneminde yaşamış olan bilgin Sosigenes’in hazırladığı Jülyen takvimine dayanıyormuş.
Kar Neden Yağar ?
Bembeyaz bulutların içerisinde minik su taneleri olurmuş. Bu su taneleri çok soğuk hava ile karşı karşıya gelince buz parçalarına dönüşürmüş. Böylece kar taneleri oluşurmuş.
21 Aralık Neden En Uzun Gece yaşanır?
Çünkü kış gündönümü yani 21 Aralık ‘ta güneş ışıkları Oğlak Dönencesi ‘ne dik olarak gelirmiş.
Ağaçlar Neden Budanır ?
Budama işlemi ilk olarak ağaçların ömrünü uzatmak için yapılmıştır.
Yarasalar Neden Kulaklarıyla Görür ?
Aslında yarasaların sadece kulakları yoktur, kafalarında daha çok uydu antenine benzer düzenekler de bulunur.
Neden Ateşleniriz?
Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalıklarla sık sık karşılaşırsınız.Mikrop adını verdiğimiz bakteri ya da virüslerin bedeninize girmesi yüzünden bu hastalıklara yakalanırsınız.
Neden Rüya Görürüz ?
“Kırda bir piknik masasında pastanızı yerken hemen yanı başınızda bir aslan yalanıyor ve size sevimli sevimli gülümsüyor.
Denizler Neden Tuzlu ?
Eriyen kayaların içindeki tuz, deniz suyuna eklenerek denizlerin tuzlu olmasını sağlamış.
Kemikler Neden Sert ve Sağlamdır?
Sert kemik dokusu, kemiklerinizin güçlü ve sağlam olan  bölümüdür. Ona bu sağlamlığı veren kalsiyum mineralidir. Kalsiyumu yediğimiz besinlerden alırız. 
Hayvanlar Neden Konuşamaz?
Benim kedim neden konuşmuyor? Konuşma yeteneği çeşitli etkenlere dayanıyor. Bunların arasında beyin gelişimi,gırtlak ve damak yapısı, dilin ve dişlerin yapısı, boyutları gibi etkenleri sayabiliriz.
Şimşek Neden Çakar?
Şimşek ve yıldırım bulutlar arası yada bulutlarla yer arasında oluşan büyük bir elektrik boşalmasıdır. Bu negatif enerji diğer bulutlardaki pozitif enerjiyi çekebilecek kadar yakınlaştığında oluşan elektrik enerjisi ışık patlamasına dönüşür
Soğan Doğrarken Neden Gözümüz Yaşarır?
Annelerimiz soğanı dilimlemeye başladığı an, içindeki maddeler gözlerimizi yakar. Neden?Soğanı doğradığımız zaman içerisindeki hücrelerde parçalanır.Soğanın içerisindeki hücreler kesildiği zaman sülfür bazlı bir gaz açığa çıkar.
Yıldızlar Neden Göz Kırpar?
Yıldızların ışığı bize erişmeden önce Dünya’yı çevreleyen havanın içinden geçer. Bu hava katmanı sürekli hareket etmekte ve değişmektedir.
Gökyüzü Neden Mavidir?
Hava açıksa gündüz gökyüzü masmavi görünür. Bunun nedeni dünya’yı çevreleyen hava katmanıdır. Havada toz ve su damlacıkları vardır. 
Sonbaharda Ağaçlar Yapraklarını Neden Dökerler?
Sonbahar geldi. Bütün ağaçlar yapraklarını döktü. Neden?
Deniz Neden Mavidir?
Bir bardak deniz suyu aldığımızda renksiz olduğunu görürüz. Fakat yüksek bir tepe çıkıp suya uzaktan baktığımızda deniz renkli gözükür. Neden?
Neden Gök Gürler?
Şimşeğin içindeki hava, Güneş’in yüzeyindekinden beş kat daha sıcaktır(33.000 C). Hava bu sıcaklıkta hızla genleşir (yayılır) ve çevresinde şok dalgaları oluşturur.