Bilgiler / Nasıl Olunur?

Tiyatrocu
Tiyatro bir sahnede, seyirciler önünde oyuncuların oyunlarını sergilemesi amacıyla hazırlanmış gösterilerdir. Bu gösterilerde rol alan kişilere de tiyatrocu denir.
Aşcılık
Yemek pişirme işini meslek olarak yapan, tarifler bulan ve geliştiren kişilere aşçı denir.
Gazeteci
Bir gazetede çalışan ve işi haber toplamak, yazı yazmak, fotoğraf çekmek vb. olan, gazetenin hazırlanmasına katılan, bunu uğraş. Meslek edinmiş olan kişilere gazeteci denir.
Pilot
Helikopter ya da uçak gibi bir hava aracını kullanan ve içerisinde görev alan ekibi yöneten kişilere verilen isimdir.
Veteriner
Genellikle evcil hayvanların hastalıklarına bakan hekimlere veteriner denir.
Öğretmen
Eğitim ve öğretim kurumlarında öğrencilere çeşitli konularda bilgi veren, bir sanat ya da beceri ile ilgili teknikler sunan kişilere öğretmen denir.
Mimarlık
Etrafımızda gördüğümüz binaları, evleri ya da çeşitli yapıları aldıkları eğitim doğrultusunda tasarlayan ve süreci kontrol eden kişilere mimar denir. 
İtfaiyeci
İtfaiye adı verilen yangın söndürme kurumunda çalışan ve yangın söndürmekle görevli kişilere itfaiyeci denir.
Gemi Kaptanı
Uzak ya da yakın mesafede yol alan bir geminin kullanılması ve gemi içerisindeki personelin yönetilmesinden sorumlu olan kişilere gemi kaptanı denir.
Doktorluk
İnsanlarda oluşan hastalıkların tedavisini yapan, reçete yazarak ilaç öneren ve onları sağlıklarına kavuşturan kişilere doktor denir.
Arkeolog
Kazı bilimi olarak adlandırılan arkeoloji aslında insanlığın tarihsel ve kültürel geçmişini, kültürlerin doğuşunu ve ilişkileri inceleyen bir bilim dalıdır. Bu bilim ile uğraşan kişilere de arkeolog denir.