Bilgiler / Nasıl?

Kuşlarda Solunum Nasıldır ?
Kuşların akciğerlerine ilave olarak birtakım hava keseleri yaratılmıştır. Akciğerin önünde ve arkasında bulunan bu hava keseleri tek taraflı girişlere sahiptir.
Kangurular Küresel Isınmaya Nasıl Neden Oluyor ?
Hayvanların gaz çıkararak ya da geğirerek havaya saldıkları metan gazı, küresel ısınmanın nedenlerinden biri olarak kabul ediliyor. Geçmişte yapılan araştırmalarda kangurular gaz çıkardıklarında havaya çok fazla miktarda metan gazı karışmadığı sonucuna ulaşılmıştı.
Kuşlar Nasıl Uyur ?
Ağaç dalında, elektrik direğinde hatta bir evin bacasında bile uyuyabilirler. Sonra uygun buldukları yere tünerler. Yani kafalarını kanatlarının altına sokarlar. Bu davranışları onların üşümesini engeller
Işık Hızına Nasıl Yetişebiliriz ?
Etrafınızdaki ışık kaynaklarına şöyle bir göz atın. Işığın nasıl hareket ettiğini dikkatlice gözlemleyin. Bazılarınız “İyide ışık hareket etmez ki!” diye düşünüyor olabilir. Durağanmış gibi görünen ışık, aslında o kadar hızlı hareket eder ki ışığın bir hızı olduğunun farkına bile varamayız.
Kar Nasıl Oluşur ?
Bembeyaz bulutların içerisinde minik su taneleri olurmuş. Bu su taneleri çok soğuk hava ile karşı karşıya gelince buz parçalarına dönüşürmüş. Böylece kar taneleri oluşurmuş.
Ağaçlar Nasıl Budanır ?
Budama işlemi her ağaca göre farklılık gösterir.
Ekinoks nasıl oluşur ?
  Ekinoks gece-gündüz eşitliğidir. Güneş ışınları dünyamızın ortasında yer alan Ekvator'a dik olarak vurduğunda aydınlanma çemberi kutuplardan geçer. Bu sayede gündüz ile gece eşit olur. Yılda iki kez olan bu durumdan biri ilkbahar Ekinoksu diğeri ise Sonbahar Ekinoksudur.
Yanardağ Nasıl Oluşur ?
Anımsarsınız, bu yılın 21 Mart günü İzlanda’da bir yanardağ patlamıştı. En son 1821’de patlayan Eyjafjallajoekull Yanardağı 100 m yükseğe kadar lav ve kül püskürtmüş, büyük miktarda gaz ve duman salmaya başlamıştı.
Havai Fişek Nasıl Oluşur ?
Havai fişekler sanki havada patlayarak gökyüzünü birkaç saniyeliğine rengârenk boyayan minik roketlerdir.
Boğazımız Nasıl Çalışır ?
Boğazımızın içinde soluk borusu denilen bir boru vardır.Bu boru havayı ciğerlerimize göndermemizi sağlar.
Vücudumuz Isısını Nasıl Ayarlıyor ?
Vücudumuzun ısısını korumasına kış aylarında üzerimize giysiler giyerek biz yardımcı oluyoruz ama sıcak yaz aylarında üzerimizde çıkaracak bir şey kalmayınca vücudumuz ısısını nasıl ayarlıyor? Sıcak yaz aylarında vücudumuz ısısını terleme yolu ile koruyor ve ayarlıyor. Beynimizde terlemeyi düzenleye
Okyanusları Dolduracak kadar Yağmur Nasıl Yağmış ?
İçlerinde su bulunan kayalar, zamanla magmanın içinde erimiş ve bu erime sayesinde su buharı oluşmuş.
Denizler nasıl oluştu?
Granit ve bazalt adı verilen farklı özelliklere sahip kayalardan oluşan yer kabuğu , ilk zamanlarda dümdüzdü.
Denizaltı Nasıl Oluştu ?
Osmanlı döneminde ilk deniz altıyı tasarlayan ve inşa eden kişi İbrahim efendi’ymiş. Kendisi aynı zamanda tersane baş mimarıymış.  
Rüzgar Gülü Nasıl Yapılır ?
Sürekli esen rüzgardan artık enerji elde edebileceğimizi biliyoruz.Rüzgarlı tepelere yerleştirilen devasa rüzgar türbinleri Don Kişot'un yeldeğirmenlerini anımsatırcasına dönüp duruyor.Siz de rengarenk kağıtlardan kendi rüzgargüllerinizi yapmak ister misiniz?
Zaman Makinaları Nasıl Çalışır ?
Peki, bu zaman makineleri nasıl çalışır?Yani nasıl oluyor da biz "gerçekten" geçmişi,yıldızların yıllar önceki hallerini görebiliyoruz?
Erozyon Nasıl Meydana Gelir ?
Rüzgarın bir etkiside yeryüzünü aşındırarak şekillendirmesidir.
Uçurtma Nasıl Uçar ?
Uçurtmalar hafif malzemelerden yapıldığından rüzgarın uçma yönünde uyguladığı kuvvet sayesinde havalanır.
Nasıl Hareket Ediyoruz?
Her hareketinizde beyniniz, sinirleriniz, kaslarınız ve kemikleriniz hep birlikte son derece karmaşık bir biçimde çalışır. Beyniniz duyu organlarınızdan gelen bilgileri alır.
Tekneler Nasıl Yüzer?
Bir tekne suya indirildiğinde suyu yanlara iter yani suyun yerini değiştirir. Su da buna kaldırma kuvveti ile cevap verir. Kaldırma kuvvetinin büyüklüğü, yeri değiştirilen suyun ağırlığına bağlıdır.