Bilgiler / Hayvanlar Alemi

DEVE
Memeli bir hayvan olan deve, genelde çöllerin yer aldığı Afrika, Asya ve Amerika’ da yaşar. Yay gibi bir boyna, kocaman dudaklara ve hörgüçlere sahip olan develerin üst dişleri oldukça kesicidir.
KALIN KUYRUKLU KESELİ FARE
Kalın kuyruklu keseli fare Avustralya’da bulunan bir keseli türü.
TASMANYA CANAVARI
Tasmanya canavarı, Avutralya’nın Tasmanya adasında bulunan bir keseli türü. Tasmanya canavarları genellikle ormanda yaşar. Kuşları, küçük memelileri ve ölü hayvanları yiyerek beslenirler.
KOALA
Koala çoğunlukla Avustralya’ nın doğusunda bulunan bir keseli türü. Koalalar okaliptüs ağaçlarında yaşar ve bu ağacın yapraklarıyla beslenir.
KUZEY AMERİKA OPOSSUMLAR
Opossumlar Kuzey ve Güney Amerika’da bulunur. Birçok opossum türü vardır. Bunların çoğu ağaçlarda yaşar. Kuyrukları tüysüz ve uzundur. Ağaçlara tırmanırken kuyruklarından yararlanırlar.
KIZIL KANGURU
Kangurular Avustralya, yeni Gine ve onlara yakın odalarda bulunur. Birçok kanguru türü vardır. Bunların çoğu çayırlarda, çok azı da ağaçlarda yaşar.
FİL
Bizler, hortumumuzu koku almak dışında, nesneleri tutmakta kullanırız. Ayrıca duş alırken üstümüze su püskürtmek ve birbirimizle selamlaşmak için de yine hortumumuzdan yardım alırız.  
KUTUP SUMRUSU
Baksanıza, kafasına siyah bir şapka geçirmiş gibi. Kırmızı bir gaga, perdeli ayaklar, beyaz ya da griye yakın bir renk… Ne kadar soğukkanlı görünüyor değil mi? Üstelik çok da büyük değil ama her yıl dünyanın bir ucundan diğer ucuna göç ediyor. Hem de 2 ay gibi kısa bir sürede…
KAPLUMBAĞA
Diğer adı tosbağa olan kaplumbağalar yavaş yürümeleri ve sırtlarında taşıdıkları kabuklarıyla tanınırlar. Dört ayakları olan kaplumbağalar sürüngen sınıfına girerler. 100-150 yıl gibi çok uzun yaşam süreleri olduğu bilinen kaplumbağalar, çok uzun süre aç kalabilirler. Kış aylarında uykuya yatan bu h
AYI
27 kg ile 780 arasında farklı ağırlıklara sahip ayı türleri, büyük gövdeleri ve kısa bacaklarıyla tanınır. İki ayakları üzerinde yürüyebilen bu hayvan dostlarımızın kısa kuyrukları vardır.
SU AYGIRI
Su aygırı 4 ton ağırlığa ulaşabilir. Hem karada hem suda yaşayabilir.  Hem karada hem suda yaşayabilir. Suya dalarken burun deliklerini kapatırlar. Bitkiyle beslenirler. Ortalama ömürleri ise 40 yıl kadardır. Suaygırıgiller (Hippopotamidae). Yaşadığı yerler: Afrika'nın birçok sularında. Özellikl
SİNCAPLAR
Her şeyi kemirmeleriyle bilinen sincaplar, uzun kuyruklarıyla hemen tanınırlar. Ağaçların içlerinde çalılıklarda yaşayan bu hayvan dostumuz ot oburudur. Çok sağlam dişleri vardır ve hemen hemen her şeyi dişleriyle parçalayabilirler. Cevizi bile dişleriyle kırıp içindeki yemişini yiyebilirler.
ORNİTORENK
Ornitorenkler ülkemizde yaşamazlar. Onları görmek için Avusturalya veya Tazmanya’ ya gidilmelidir.  
YUNUS
Tüm dünya denizlerinde yaşayabilen ve 48 farklı türü olan yunuslar, etçil hayvanlardır. Balık ve mürekkep balığı en sevdiği yemeklerin başında gelir. En zeki hayvanlardan biri olan yunuslar, insanlarla çok kolay iletişim kurarlar ve oyun oynamaktan çok hoşlanırlar. Yön bulmak ve avlanmak için sesler
ORANGUTAN
Orangutan güneydoğu Asya’nın sık ormanlarla kaplı bölgelerinde yaşamını sürdürmeye çalışan büyük bir insansı maymun türüdür. Adını da yaşadığı bu coğrafyanın dillerinden alır.
KELAYNAK
Bir zamanlar çok geniş bir coğrafyaya yayılmış olan bu kuş türünün soyu resmi olarak tehlike altındadır. Aşırı avlanma, sulak alanların kurutulması ve zararlılarla mücadelede bilinçsizce kullanılan tarım ilaçları, kelaynakların sayılarında çok hızlı bir düşüşe neden olmuştur.
YARASA
Gündüzleri kuşların doldurduğu gökleri, geceleri yarasalar devralır. Onlar gecelerin sessiz ve sevimli kahramanlarıdır. Gündüzleri baş aşağı asılarak uyurlar. Büyükn bir bölümü ağaçlarda ya da mağaralarda yaşar. Bazıları da evlerin çatılarındaki çatlak ve oyuklarda yuva yapar. İnsanlar yüzlerce yıl
İPEK BÖCEĞİ
Yüzyıllar boyunca Uzakdoğu’dan Avrupa’ya İpek Yolu üzerinden taşınan pahalı bir kumaş türüdür ipek…Yumuşacık dokusu, koku tutmaması ve alerji yapmamasıonu zenginlerin, hatta kralların, şahların, padişahlarıngözdesi yapmış. Bu kumaşın hammaddesini üreten ipekböcekleri de özenle yetiştirilmiş.
SÜTLEĞEN ATMACA GÜVESİ
Hep bildiğimiz öykü nedir?Sıradan bir tırtıl kozasını örer ve bir süre sonra güzeller güzeli bir kelebek kozayı delerek dışarı çıkar.Peki, sizce sütleğen atmaca güvesinde hangisi daha güzel görünüyor? Tırtıl mı yoksa kelebek mi?
OK KURBAĞALARI
Bu küçük kurbağaların biblo gibi göründüğüne bakmayın.Boyları yanlızca birkaç santimetre olmasına karşın,ok kurbağaları yeryüzündeki en zehirli hayvanlardır.neyse ki birçok türden oluşan bu kurbağa grubu bizden epey uzakta,Orta ve Güney Amerika'da yaşıyor.