Aşcılık

Aşcılık

Aşçı Kime Denir?
Yemek pişirme işini meslek olarak yapan, tarifler bulan ve geliştiren kişilere aşçı denir.

Aşçı Olursan Nerelerde Çalışabilirsin?
Küçük bir büfeden lüks restoranlara kadar birçok farklı işletmede çalışabilirsin. Günümüzde artık üniversite mezunu aşçılarda bulunuyor. Bu aşçılar mesleğe yardımcı olarakbaşlayıp zamanla yükseliyor ve büyük otellerde ya da lüks restoranlarda şef aşçı olarak çalışabiliyor.

Aşçı Olmak İçin Gerekenler?
1. Tecrübeli ya da eğitimli olmak üzere iki şekilde aşçı olabilirsin. Daha küçük işletmelerde zamanla edindiğin deneyimlerde özel bir eğitim almadan da çalışabilirsin ama büyük oteller ve restoranlar için eğitim almalısın.
2. Yemek okullarında eğitim almalı sonrasında stajyer olarak belirli bir süre çalışmalısın.
3. Hangi alanda profesyonel olacağını seçmelisin. Örneğin tatlı şefi, belirli bir ülke mutfağı gibi alanlarda uzmanlaşabilirsin.
4. Uzunca yıllar yanında çalıştığın şefleri gözlemlemeli yeni tatlar bulma konusunda deneyim kazanmalı ve bildiklerini uygulamalısın.

Aşçının Görevleri Nelerdir?
Çalıştığı mekanda menüde yer alan yemekleri zamanında ve düzgün bir şekilde pişirmek ve yardımcısı olan ekibe işleri paylaştırmak, menü oluşturmak, tarifler hazırlamak ve geliştirmek, yemekler için alışveriş yapmak, yemeklerin tazeliğini denetlemek aşçıların başlıca görevleri arasındadır.

TÜM BU KURALLARA UYARSAN BİR GÜN SENDE AŞÇI OLABİLİRSİN.